Euroweek 2020

Το Euroweek είναι ένα ετήσιο διεθνές φοιτητικό συνέδριο που διοργανώνεται από το δίκτυο πανεπιστημίων Prime Networking για περισσότερα από 20 χρόνια. Φέτος, το Euroweek 2020, λόγω της πανδημίας του κορωνοϊόυ πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά κατά τη διάρκεια δύο ημερών.

Την Πέμπτη 7 και την Παρασκευή 8 Μαΐου 2020140 άτομα από 16 διαφορετικές χώρες «βρέθηκαν» μαζί, με διοργανωτή το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος στην Καβάλα.

Υπεύθυνος Καθηγητής της διοργάνωσης εκ μέρους του ΔΙΠΑΕ ήταν ο Δρ. Δημήτριος Μαδυτινός,

Το θέμα της φετινής διοργάνωσης ήταν η Βιώσιμη Ανάπτυξη (“Sustainable Value Creation for the future: can you hear the Eco?”) και οι φοιτητές σχημάτισαν 13 τριεθνής ομάδες εργασίας και εργάστηκαν στη συγγραφή  επιστημονικών εργασιών καθώς και στην ανάπτυξη poster και παρουσιάσεων υπό μορφή βίντεο.

Πρωτιά για την ελληνική συμμετοχή του ΔΙΠΑΕ

Αξιοσημείωτη επιτυχία σημείωσε η ελληνική συμμετοχή του ΔΙΠΑΕ η οποία εκπροσωπήθηκε από 2 φοιτητές του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας. Οι Έλληνες φοιτητές συνεργάστηκαν με 2 φοιτητές από πανεπιστήμιο της Κολομβίας και 2 φοιτητές από πανεπιστήμιο της Ισπανίας.

Η εργασία τους με θέμα Should I stay or should I goExamining the relationship between ethical leadership, leadership effectiveness and turnover intention in SMEs κατέκτησε το πρώτο βραβείο γραπτής επιστημονικής εργασίας.

Στην εργασία συμμετείχαν οι φοιτητές Άννα Φύτικα και Στέφανος Αζιλαζιάν υπό την εποπτεία των καθηγητών Γεώργιου Θερίου και Δημήτριου Χατζούδη.